Dlaczego Montessori

500x500

W naszych przedszkolach realizują swoją pasję zawodową nauczyciele i terapeuci, którym szczególnie bliskie są zasady Montessori. Każde dziecko jest ważne.

Nasi nauczyciele starają się podążać za dziećmi, stwarzać  im możliwości pracy w wielu interesujących ich w danym momencie obszarach . Wspieramy podopiecznych w procesie budowania motywacji do pracy, dążenia do samodzielności, wydłużania koncentracji uwagi. Od samego początku w Nostri Bimbi , stawiamy na samodzielność dziecka i wyznajemy cytowane często słowa Marii Montessori: “pomóż mi zrobić to samemu”. Maluchy mogą decydować o wyborze zadania lub pomocy z którą chcą pracować. Każda pomoc występuje w jednym egzemplarzu, by uczyć czekania na swoją kolej lub ćwiczyć umiejętność współpracy, dzielenia się. . Wszystkie pomoce zgromadzone w salach są dostępne i przygotowane w formie atrakcyjnych zadań do wykonania. Przedszkolaki wyznaczają swoje miejsce pracy poprzez podkładkę, dywanik lub tacę przez co sygnalizują otoczeniu gotowość do pracy z materiałem. W sytuacjach codziennych stosujemy praktykę pozytywną. Staramy się wskazywać dzieciom właściwą drogę postępowania, dawać przykłady budowania poprawnych relacji z rówieśnikami rozwijając wrażliwość na potrzeby innych. Zachowania trudne lub niewłaściwe spotykają się z krótkim komunikatem wyrażającym brak ich akceptacji i przedstawiamy dziecku właściwe zachowanie w danej sytuacji, które wzmacniamy i upewniamy się, że zostało ono zrozumiane.
 
Maria Montessori podzieliła swą metodę na obszary odpowiadające dzieciom w określonej chwili rozwoju.

KĄCIK DNIA PRAKTYCZNEGO gdzie nasze przedszkolaki znajdują takie czynności ukryte w zadaniach jak:
-przesypywanie materiału sypkiego
-przenoszenie łyżką
-przenoszenie szczypcami
-przelewanie wody (ukochane przez dzieci)
-nalewanie wody do określonego poziomu (wywołuje bardzo wysoki poziom skupienia:-)
-przygotowywanie przyjęcia
-pudełka z niespodziankami...

...i wiele, wiele innych zadań, które czekają w każdej sali

SENSORYKA to kolejny dział z zakresu pomocy Montessori, który mimo, iż z założenia przeznaczenia dla maluszków, chętnie jest odwiedzany przez dzieci starsze, zapewne również z powodu ich walorów wizualnych i estetycznych:-)
-różowa wieża(najpopularniejsza chyba pomoc montessoriańska)
-brązowe schody
-kolorowe tabliczki
-kolorowe walce
-puszki szmerowe
-słoiczki zapachowe(uwielbiane przez dzieci)
-czerwone belki.... 

MATEMATYKA jest działem kolorowym i pełnym niespodzianek. Dzieci znajdują tu:
-kolorowe belki matematyczne
-szorstkie cyfry
-tablicę stu
-kolorowe perły
-przeliczanie....
Jak mawiała Maria Montessori “dzieci kochają maleńkie przedmioty i wielkie liczby” - w trakcie nauki niejedna z nas przekonała się o słuszności tych słów.

KULTURA, lub jak podają inne źródła WYCHOWANIE KOSMICZNE
-elementy botaniki z układankami drzew, kwiatów, nazywaniem części roślin
-zoologia 
-elementy historii naszego regionu i kraju
-mapa świata z globusem Montessori
-astronomia.

JĘZYK to obszar, którym interesują się zarówno starszaki, jak i Dzieci młodsze. Farma językowa, szorstkie litery alfabetu, pisanie w piasku czy kaszy, to bardzo atrakcyjne dla Przedszkolaków pomoce, a wodzenie plauszkiem po szorstkich literach, następnie złożenie z ruchomego alfabetu swojego imienia, jest dla dzieci pasjonujące...Zanim maluchy wkroczą na drogę nauki pisania, wielozmysłowo poznają kształt liter i cyfr.

Nasze nauczycielki dobierają pomoce do możliwości dziecka, działając zgodnie z zasadą dowolności wyboru zadania, są też wykwalifikowane w kwestii samodzielnego tworzenia pomocy Montessori takich jak karty naukowe Montessori, czy przeprowadzanie Montessoriańskich urodzinek ze słoneczkiem Montessori.
Stałym elementem naszej pracy jest też codzienna LEKCJA CISZY, podczas której dzieci w naturalny sposób odnajdują spokój i dokładność, a także szacunek dla działania kolegów z grupy.

 

Kontakt z nami

Prywatne Przedszkole Nostri Bimbi

Lokalizacja

Ul. Piwoniowa 5, Poznań

 

tel. +48 784 315 892

biuro@nostribimbi.pl

NIP: 7841629496

REGON: 30227298Odwiedź nas też na facebooku!